Панаир на доброволчеството 2024
"Панаир на доброволчеството" 2024 се завръща за втора година – и ти не искаш да го изпуснеш!
Ако си студент и си се чудил какво да правиш с времето си извън лекциите, ето ти страхотна възможност да се включиш в нещо яко и смислено!
Доброволчеството е идеалният начин да излезеш от зоната си на комфорт, да се запознаеш с нови хора, да придобиеш нови умения и да направиш нещо добро за обществото!
Тази година Панаирът на доброволчеството обещава да бъде още по-голям и вълнуващ!
Знаеш ли как да си акредитираш доброволческата дейност в три лесни стъпки?
Независимо дали става дума за бакалавърска или магистърска програма, Нов български университет може да акредитира практика или стаж от 6 кредита и така доброволчеството да стане част от твоята диплома.
Избери си любима доброволческа инициатива и участвай в нея
Избери си ментор от посочените по-долу и сподели опита си с него
Ела в Бакалавърски факултет, за да акредитираш доброволчеството като практика или стаж
И още нещо: Ако към момента на участието ти още нямаш тренингови курсове към програмата, акредитирането може да стане и в следващ семестър. А ако вече си заверил практиките и стажовете към програмата, пак можем да ти кредитираме участието в доброволчески инициативи и те да се впишат в дипломата като допълнителен курс.
Програмата за акредитиране на извършена доброволческа дейност от студента е включена в учебните програми на Нов български университет по инициатива в рамките на ЕРУА - Алианс на европейските реформаторски университети
Доброволчески инициативи, в които можеш да вземеш участие
Български младежки Червен кръст
Обучение и подготовка по първа долекарска помощ, психосоциална подкрепа и реакция при бедствия, аварии и кризи.
Подготовка и повишаване на информираността на млади хора за превантивни дейности в случаи на различни инциденти с цел опазване живота и здравето на околните.
Контакти: d.dimitrova@redcross.bg, l.fuchedzhieva@redcross.bg
Включи се в забавни онлайн срещи с група младежи с интелектуални затруднения и техните ментори
Помагай в организацията на тактилни разходки, водени от незрящи за зрящи хора в София
Съдействай на възрастни хора от София да овладеят новите технологии
Включи се в сортирането и раздаването на помощ на хора, търсещи закрила в София
Контакти: monika@timeheroes.org
Групово арттерапевтично и музикално занимание с младежи с увреждания
Участие в тематично арттерапевтично и музикално занимание в залата на център „Благовещение“ , което се води от арттерапевт и музикант.
Видове дейности: Помощ при работа с артматериалите (асистиране на тези от хората с увреждания, които имат нужда да им се държи ръката или да им се натопи четката в боя, за да започнат да рисуват; да им се подсказва, кое действие след кое следва, за да участват пълноценно в процеса), подреждане на артматериалите за работа, почистване след творческата дейност, активна комуникация с всички участници по време на заниманието.
Максимален брой доброволци едновременно: 4-6 души
Продължителност: 2 часа
Групово посещение на културно мероприятие или забележителност
Посещения на изложби, кино и театрални постановки /в рамките на работния ден/, архитектурни и природни забележителности. При възможност ще се ползва специализирания бус.
Видове дейности: Помощ при придвижване на хората с двигателни затруднения, предварително запознаване с обекта на посещение и разказ и обяснения за това, което се наблюдава.
Максимален брой доброволци едновременно:3-4 души
Продължителност: 3 или 4 часа
Групови спортни занимания на открито
Провеждане на адаптирани щафетни игри с подредени модули в дворчето на ЦСРИ Благовещение – при подходящи атмосферни условия и с наши материали и съоръжения.
Видове дейности: Подреждане на модулите, подкрепяне на участниците, музикално допълнение, записване на резултати и постижения.
Максимален брой доброволци едновременно: 2-3 души
Продължителност: 2 часа
Работилница „Сувенири от керамика”
Описание на работата: Съвместно с младежите от Центъра се изработват тематични сувенири от глина по предварително обособени технически операции.
Видове дейности: Подготовка на глината за работа – правене на топки, формоване в калъпи на частите на сувенирите, ретуширане, декориране с боя или глазура и подпомагане на младежите в изпълнението на същите дейности.
Максимален брой доброволци едновременно: 4 души
Продължителност: 2 или 3 часа
Работилница „Опаковане на сувенири”
Описание на работата: Съвместно с младежите от Центъра се опаковат дребни сувенири и се подготвят за базари и благотворителни акции, както и за изпълнение на поръчка към социалното предприятие КаритАрт.
Видове дейности: Лепене на етикети, поставяне на магнити или закачалки, опаковане в целофан, подреждане в кутии и подпомагане на младежите в изпълнението на същите дейности.
Максимален брой доброволци едновременно: 4-5 души
Продължителност: 2 или 3 часа
Доброволчески каузи в център "Готови за училище", 2024
Описание на работата: Подкрепа към деца и семейства в квартал „Факултета“ в интегрирането в държавната образователна система и да предотвратяване ранното отпадане от нея, неглижирането на здравето и социалната изолация на деца и младежи в риск от трайно или частично попадане на улицата.
Видове дейности: Помощ в учебния процес; творчески работилници; организиране на игри и спорт; образователни програми за различни умения.
Максимален брой доброволци едновременно: 2-3 души
Продължителност: 2 или 3 часа
Контакти: tsvetomir.doumanov@caritas-sofia.org
Кои преподаватели - академични ментори от НБУ участват в инициативата?
Всеки един от представените тук преподаватели може да бъде ваш ментор при акредитирането на доброволческата ви дейност.
Изберете своя ментор и му пишете на посочения имейл.
Казвам се Едуард Маринов eddie.marinov@gmail.com. През последните 20 г. активно участвам в доброволчески и благотворителни инициативи и дейности, свързани с обучение и информиране на деца, студенти и широката общественост за Целите за устойчиво развитие на ООН и свързаните с тях глобални проблеми, както и с подпомагане на образованието и социално-икономическото развитие на държави в Африка (Руанда, Кения, Малави, Етиопия, Мали, Нигер, ДР Конго и др.) и хуманитарната помощ при природни бедствия и кризи, свързани със сигурността. „Доброволчеството и милосърдието не трябва да са единични инициативи, които предприемаме, за да се почувстваме по-добре, а трябва да се превърнат в начин на мислене и поведение на всички хора, за да живеем в един по-добър свят“.
За повече информация: ТУК
Казвам се Магдалена Божкова mbojkova@nbu.bg и съм преподавател по френски език, литература и култура.
Вярвам в доброволчеството, защото съм дълбоко убедена, че то е един от най-преките пътища за изграждане и съхраняване на цивилизовани отношения между хората. Считам, че с активната си съпричастност към различни каузи спомагаме за формиране на гражданско съзнание и отговорност и се учим на грижа за средата, в която живеем.
Помагайки на бежанци и други уязвими групи хора, аз лично съм се уверила в силата на човешката солидарност. Отношението ни към онеправданите, слабите и хората в нужда е основно мерило за човечност, което може и трябва да се възпитава.
Повече за мен: ТУК
Казвам се Мария Тумбева, mtumbeva@nbu.bg, и съм част от екипа на Нов български университет от 2008 год. Преподвам Човешки ресурси най-общо казано, казвам го общо, за да направя препратка към мотивите ми да съм част от ДОБРОВОЛЧЕСКАТА инициатива на НБУ. Идеята за това да намираш най-доброто в хората в организациите. Доброволчеството за мен е нещо, което правим всеки ден, понякога съзнателно, понякога не. Включваме се в инициативи, програми и пр., но подпомагането е в истински малките неща, които правим всеки ден. С хората, с които работим, проектите, в които се включваме.
Иска ми се заедно да вървим е една посока на разбиране на ДОБРОВОЛЧЕСТВОТО, и че то не е само за хора с възможности, ЗА ВСЕКИ Е!
Казвам се Надежда Димова ndimova@nbu.bg. През целият си съзнателен живот съм помагала за различни инициативи и под различни форми за най-разнообразни каузи. За мен да си доброволец трябва да имаш душа и сърце. Да можеш, да искаш, да вложиш цялата си енергия, за да направиш добро. И стремежът да помогнеш трябва да бъде искрен, а не защото така трябва. И повярвайте ми, няма никакво значение колко голяма е инициативата, в която ще се включите, а значение има тя да се случи по най-добрия начин, защото миналото предизвиква настоящето, за да има бъдеще. Много малки каузи са се превърнали в големи проекти, които спасяват много хора и дори планетата Земя. За да има пролет в нашият живот трябва да има „много птички“, които в нужда да подадат ръка. Само така можеш ти да си щастлив. Оставяйки нещо ценно след себе си, помагайки на тези, които имат нужда. Това не са „клишета“. Помогнете и ще усетите онова неописуемо чувство на удовлетвореност, което не може с нищо да бъде заменено! Нека заедно да помогнем!
Още за мен: ТУК
Казвам се Христо hchukurliev@nbu.bg. Съзнателно не се определям като доброволец, но много от действията ми са доброволчески. Спирам се и помагам на улицата винаги, когато видя нужда от помощ и мога да я предоставя. Постъпвам по същия начин със съседите си, но на тях активно предлагам помощта си, когато съобразя от какво имат нужда. Грижа се безвъзмездно за общите части и площи като ги поддържам в спретнат вид със собствени средства. Дарявам кръв поне веднъж годишно. Настаних у дома украинско семейство. Ужасявам се от болка, страдание и унижение и винаги, когато мога, действам за намаляването им. Отглеждам котка, прибрана от двора на университета, вече 15 години.
Официално за мен повече: ТУК
Казвам се Катерина Йочева kyocheva@nbu.bg, преподавател от департамент „Право“. За мен доброволчеството е отдаването на лично време и усилия за благото на другия, скромен израз на това да бъдеш добър човек. Отдавна изпитвам удовлетворение да бъда полезна на онези, които се нуждаят от помощ. Няма значение дали помощта е за опазване на околната среда или се предоставя на уязвими лица (деца, възрастни, хора с увреждания или чужденци (бежанци или мигранти). От значение е само да припозная и прегърна каузата. Най-желаната от мен награда са усмивките – на детето, на което си почел приказки или на възрастния човек, на когото си помогнал в труден момент. Нямам снимки, обаче имам много спомени, поради които вярвам, че животът ми дотук не е бил напразен, че има смисъл.
Подавам ръка на всеки, който изпитва като мен необходимостта да прави ДОБРО(волчество). Ако трупането само на спомени не Ви стига, няма пречки да ги запечатваме и на снимки!Още за мен: ТУК
Казвам се Албена Чобанова, albena.chobanova@gmail.com, хоноруван преподавател в НБУ.
Още от младостта си изразявам интерес към благотворителността и се ангажирам в разнообразни инициативи на "Каритас". Активно участвам в доброволчески инициативи в подкрепа на бедни и бездомни хора, както и самотни възрастни лица, основно в рамките на "Каритас".
През 2021 г. поех ролята на координатор "Публичност и комуникации" в "Каритас" София, продължавайки да работи неуморно за да подкрепим онези, които най-много се нуждаят от нашата помощ и надежда.Повече за мен: ТУК
Контакти:
Нов български университет
ул. Монтевидео 21
Център за кариерно развитие
офис 101, корпус 1
Директор - Ирена Попова-Павлова
тел: 02/8110 131
e-mail: ipetrova@nbu.bg
Специалист -
тел: 02/8110 141
e-mail: itrifonova@nbu.bg
e-mail: career@nbu.bg
Facebook: CareerDevelopmentCenterNBU
Instagram: Career Development Center NBU