Проект „Студентски практики - фаза 2“
Студентски практики – фаза 2 – 2020 - 2023 г.
Проект BG05M2OP001-2.013-0001 на МОН „Студентски практики – фаза 2“,
финансиран по Оперативна програма
„Наука и образование за интелигентен растеж 2014 – 2020 г.“ чрез Европейския социален фонд на Европейския съюз
Важно!!!
Уважаеми студенти,
Във връзка с регистрирането на 100 000 студент в НБУ, от есени семестър на академичната 2020/2021 година, към всички факултетни номера под 100 000 е въведена цифрата „0“ в информационните системи на НБУ.
От тоз семестър всички студенти на НБУ са подадени към държавните регистри с добавена цифра „0“.
При регистрирането си в платформата на проект „Студентски практики – фаза 2“ е необходимо всички студенти с номера под 100 000 да въвеждат цифрата „0“.
Пример: F012345
доц. д-р Юлияна Гълъбинова,
Водещ функционален експерт
Проект „Студентски практики – Фаза 2“
15.03.2021 г.
-------------------------------------------------------------------
От днес, 4 януари 2021 година Нов български университет възобновява приемането и подписването на договори по проект „Студентски практики – фаза 2“.
доц. д-р Юлияна Гълъбинова,
Водещ функционален експерт
Проект „Студентски практики – Фаза 2“
04.01.2021 г.
---------------------------------------------------------------------
Във връзка с заповед РД-01-677/25.11.2020 на Министерство на здравеопазването и засилване на временните противоепидемични мерки на територията на Република България, считано от 27.11.2020 г. до 04.01.2021 г., Нов български университет преустановява приемането и подписването на договори по проект „Студентски практики – фаза 2“.
В този период академичните наставници НЯМА ДА потвърждават програми и графици на студенти, чиито практики предстои да стартират.
Бих искала да обърна внимание, че провеждането на практики по проекта (вкл. в настоящата ситуация), се осъществява САМО В РЕАЛНА РАБОТНА СРЕДА. Абсолютно невъзможно е дистанционно и/или он-лайн провеждане на практика. Както е записано в платформата на „Студентски практики – фаза 2“:
„Практикантът трябва да изпълни дейностите по практическото обучение в рамките на 240 астрономически часа в реална работна среда. Реална работна среда не означава вкъщи, дистанционно и по интернет. Реална работна среда означава такава, в която има осигурено работно място, материали и всички необходими консумативи за провеждане на практиката. В този смисъл проектът изключва провеждането на дистанционни практики, практики от вкъщи, практики по интернет и т.н.“ (ВЪПРОС 23 от меню Контакти, рубрика "Въпроси и отговори").
При невъзможност практиките да се осъществяват в реална работна среда е необходимо студентите да предприемат действия за отлагане на графика си във времето най-рано от 04.01.2021 г. в платформата на проекта.
доц. д-р Юлияна Гълъбинова,
Водещ функционален експерт
Проект „Студентски практики – Фаза 2“
26.11.2020 г.
---------------------------------------------
Договори на обучаващи организации и ментори
- С оглед прилагането на противоепидемичните мерки във връзка с COVID-19 и с цел осигуряване на максимална защита за здравето на гражданите препоръчваме подписаните договори от страна на обучаващите организации и менторите в 3 (три) екземпляра + декларация по образец да бъдат изпращани с куриер на адрес: гр. София, 1618, ул. Монтевидео 21, офис 101, корпус 1 на НБУ – Център за кариерно развитие и обучителни ресурси, за проект "Студентски практики - фаза 2". На вниманието на Ирена Павлова; тел. 02/81 10 131; имейл: ipetrova@nbu.bg
- При желание и възможност договорите на обучаващите организации и менторите ще се приемат и лично в офис 101, корпус 1 на НБУ.
Приемно време на офис 101, корпус 1
Дни от седмицата: понеделник, вторник, сряда
Час: от 10:00 ч. до 12:00 ч.
- Всички договори на обучаващи организации и ментори, които отговарят на изискванията на проекта ще бъдат входирани, обработени и качени в платформата на адрес: https://praktiki.mon.bg/.
- Договорите на работодатели и ментори се предоставят за подпис от Ректор в 3 екземпляра преди договорите на студентите.
- Работодателските договори трябва да са подписани и подпечатани, а на менторите подписани и с коректно попълнени всички лични данни.
- Менторски договори се приемат само, ако фигурират в списъка на определените от обучаващата организация ментори на работодателският договор /последна страница от същия/.
- Приоритетно Висшето училище ще сключва договори с работодателски организации, които осъществяват практики на територията на София град.
Изисквания към менторите
- Менторите от обучаващите организации следва да отговарят на изискванията на проекта, което може да бъде удостоверено, като заедно с договорите си менторът подготви и 1 (един) екземпляр от подписана декларация по образец.
Договори на студенти
С оглед прилагането на противоепидемичните мерки във връзка с COVID-19 и с цел осигуряване на максимална защита за здравето на студентите и служителите от НБУ, договорите на студентите ще бъдат приемани по следния начин:
1. Всеки студент, желаещ да проведе практическо обучение в реална работна при условията на проекта следва да направи регистрация, оформи своя профил, разработи график и да подготви договор, през системата на проекта. Екип Студентски практики - фаза 2 в НБУ извършва постоянен мониторинг на процеса по подготовка на студентите и оказва методична и техническа помощ на всеки студент, свързана с програмата, графика на обучението и всички други детайли.
2. Автоматично генерирания на всеки студент договор от системата на проекта на адрес https://praktiki.mon.bg/ (в pdf формат), следва да се разпечати в 3 екземпляра, да се подпише от студента и да се предаде в НБУ в офис 102, к. 1.
Приемно време на офис 102, корпус 1, Лили Колова
Дни от седмицата: понеделник, вторник, сряда
Час: от 10:00 ч. до 12:00 ч.
тел: 02/8110 173
Имейл: lkolova@nbu.bg
или
По куриер, след проведен разговор със специалист на следния адрес:
гр. София 1618, НБУ, ул. Монтевидео 21, офис 102, корпус 1.
на вниманието на Лили Колова, тел: 02/8110 173
3. Договори със студентите ще се сключват при спазване на следните условия:
- Обявената позиция за практическо обучение да съответства на изучаваната от студента програма или професионално направление;
- Изготвена и въведена в информационната система „Програма“ от ментора, съгласувана с академичния наставник преди генериране на договора между студента и висшето училище. Графикът да се съобрази с изискванията за 5-дневна работна седмица, в която изработените часове да не надвишават 40 часа, при максимални 8 часа на ден;
- Избран академичен наставник;
- Одобрена програма за практиката от академичния наставник;
- Банковата сметка, посочена от студента да е лична и в български лева.
- След приключване на практиката задължително условие е всяка една от страните: студент, ментор, водещ функционален експерт да потвърди окончателно практиката и тогава студентът генерира финален отчет за дейността си.
- Студентът стартира своята практика при наличието на подписани договори между НБУ и:
- Работодателска организация
- Ментор
- Академичен наставник
- Студент
При представени договори до сряда, практиката по график може да стартира най-рано седем работни дни след предаването му.
Този срок е важен, за да може да се осигури време за обработка на договорите на студентите, започващи практическо обучение през следващата седмица, както и да бъде сключена съответната застрахователна полица.
Договори за обработка могат да бъдат изпращани и на по-ранен етап (в предхождащи седмици) преди стартирането на практическото обучение.
4. Ако при обработката на договорите или проверката на студентския статус и условията за включване в проекта възникнат въпроси, неточности или несъответствия с всеки студент ще бъде осъществен контакт на посочения в системата на проекта негов телефон.
- Студентът финализира своята практика като:
- приключва своя график с описани извършени дейности по зададената програма от ментора.
- менторът от своя страна потвърждава графикът с извършените дейности.
- академичният наставник също потвърждава графикът му, както и е прикачил в системата формуляра от направената проверка на място в работодателската организация.
Всички участници в проекта следва да извършват всички дейности по подготовка на договорите и провеждане на практическото обучение по настоящия проект при задължително спазване на всички противоепидемични мерки във връзка с COVID-19 за срока на тяхното действие.
ПРЕПОРЪЧИТЕЛНА НАЧАЛНА ДАТА ЗА ПЪРВИТЕ ПРАКТИКИ – 06.07.2020
Контакти на екип „Студентски практики – фаза 2“ при НБУ
Водещ функционален експерт:
доц. д-р Юлияна Гълъбинова jgalabinova@nbu.bg 02/81 10 230
|
Функционален експерт:
Ирена Петрова Павлова ipetrova@nbu.bg 02/81 10 131
|
Технически изпълнител:
Лили Колова lkolova@nbu.bg 02/ 81 10 173
|
Технически изпълнител:
Албена Павлова apavlova@nbu.bg 02/81 10 285
|
Експерт ФСО:
Мария Манева 02/81 10 201 |
Експерт ФСО
Десислава Славчева dslavcheva@nbu.bg 02/8110 241 |